Technologický postup výsadby a starostlivosti o "Mrazuvzdorné palmy"

Výsadba

pp1.gifPalmy sú dodávané v prepravných kontajneroch – kvetináčoch a ich výsadba je možná od marca do konca októbra do nezamrznutej pôdy.

Keďže presádzanie predstavuje pre palmu určitý „šok“, preto je vhodné upozorniť na niekoľko zásad, z nich najdôležitejšia je vybrať palmu z prepravného kontajnera tak, aby celý blok zeminy i koreňov palmy zostal neporušený. K uľahčeniu tohto kroku môžete prepravný kontajner po bokoch narezať.   • Je potrebné si vyhĺbiť jamu, zhruba o 10 cm väčšiu z každej strany obvodu prepravného kontajnera a do hĺbky o 20 – 30 cm hlbšiu.
  • Na dno jamy vysypeme kamenivo strednej frakcie zhruba do výšky 15 cm (tvorí drenáž).
  • Na vnútorný obvod jamy pripevníme zhora 1 – 2 cm pod výškou okolitého terénu tubexový pás pre ochranu koreňov proti premrznutiu.
  • Rozdiel medzi hĺbkou jamy s drenážou a výškou koreňového balu palmy vysypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom (dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1)
  • Vložíme koreňový bal palmy do jamy, tak aby kmeň palmy spočíval v úrovni okolitého terénu.
  • Jamu zasypeme substrátom pre palmy, či hlinito-piesčitým substrátom (dva diely hliny a jeden diel hrubého piesku, pri ílovej pôde 1:1)
  • Okolie kmeňa palmy môžeme ozdobiť kameňmi, či iným dekoračným materiálom, v žiadnom prípade však mulčovacou kôrou.
pp2.gifOkamžite po presadení palmu dobre zalejeme. Keď sa palma v zemi usadí, môžeme ju rozviazať. 
Prvý mesiac po presadení palmu zalievame raz denne s množstvom asi 5 – 10 l vody (do hĺbky až ku koreňom). Potom postačuje palmu zalievať primerane (zálievka, alebo dážď). Palmu zalievame vždy skoro ráno alebo večer, aby listy nezačali žltnúť. Pred zimou sa zálievka obmedzuje  a v zime sa zalieva minimálne, ak je suchá zima a ak nemrzne. Listy palmy sa strihajú na jar v žiadnom prípade pred zimou. Listy odrezávame tak, aby po každom z nich na kmeni zostala 6-7 cm dlhá stonka. Listy, ktoré sa poškodia pri presádzaní neodstraňujte, ale počkajte až sa palma aklimatizuje a začne tvoriť nove listy. Ročný prírastok listov je zhruba 15 až 20 kusov.


Hnojenie

Palma sa vyznačuje veľkým prírastkom zelenej hmoty (listov), preto jej je potrebné dodávať potrebné živiny.
Prvý mesiac po zasadení, každý týždeň prihnojujeme palmu hnojivom Kristalon – trávnik, podľa návodu. Po prvom mesiaci, začneme prihnojovať palmu a to cez celé vegetačné obdobie hnojivom Kristalon – štart, podľa návodu. Pred zimou od polovice októbra do zazimovania palmy, použijeme hnojivo Kristalon – jeseň, podľa návodu. Po zime na jar ostriháme zožltnuté listy a mesiac hnojíme znovu hnojivom Kristalon – trávnik a po mesiaci zase prejdeme na Kristalon – štart. V prípade, že máme palmu v miestnosti, raz za mesiac treba urobiť postrek listov. Môžeme k tomuto použiť roztok Kristalonu – štart, alebo použiť sprej Lesk na listy.

Pokiaľ sa palma ohýba, môžete ju vyrovnať tak, že stranu na ktorú sa palma ohýba, otočíte smerom k SEVERU, a stranu, od ktorej sa odvracia, necháte na JUH. 

Pri zabezpečení suchších podmienok pred a počas zimného obdobia prežíva nechránená rastlina bez poškodenia mrazy  -17°C až -21°C. Vo svojej domovine je krátkodobo vystavovaná teplotám až -21°C,bez toho aby bola viditeľne poškodená.  V nezateplenom kvetináči znáša palma teploty do - 5°C.
Pokiaľ listy v zime omrznú a nie je poškodená stonka rastliny, na jar uschnuté listy ostriháme, palmu dostatočne zalievame a tá skoro bohato vyraší novými listami. V prípade, že je zloženie pôdy vo vašej záhrade výrazne iné v akom bola doteraz pestovaná, je veľmi pravdepodobne, že po prvej zime väčšina listov uschne a palma celú korunu vymení. Palmu v tomto prípade dostatočne zalievajte a k rýchlemu rastu nových listov, môžete prihnojovať Kristalonom – trávnik.
Proti poškodeniu mrazom je potrebné jednak chrániť rastlinu proti snehu tak, aby nedošlo ku zmrznutiu vody vo vrcholu stonku (srdci) rastliny a zároveň krytom okolitej pôdy proti premrznutiu. Vzhľadom k tomu, že teploty u nás môžu klesnúť pod úroveň limitu mrazuvzdornosti rastliny, doporučujeme na zimu rastlinu zazimovať podľa návodu, o ktorom pojednáva ďalšia stať.
Palmu môžeme presádzať až po piatich rokoch od zasadenia a vždy iba raz za päť rokov. Palmu je potrebné zabezpečiť tak, aby domáce zvieratá (psy, mačky a iné) neznehodnocovali trusom a močom pôdu v tesnom okolí palmy, prípadne kmeň palmy.

Fotografie: 

 
Nachádzaš sa tu: Home Rady a návody Palmy