Technologický postup výsadby a starostlivosti o "Bambusy"

Všeobecne
Bambusy na vhodnom stanovišti vyžadujú minimálnu starostlivosť a pretože rýchlo rastú, môžu už za niekoľko rokov vytvoriť nádherné porasty.

Stanovište a pôda
Ideálnym stanovišťom je poloha s dostatkom vlahy a svetla, chránená pred severnými a východnými vetrami. Na pôdu nie sú bambusy náročné, rastú dobre na mierne kyslej, alebo neutrálnej pôde. Viac ako pH hodnota pôdy je dôležitejšia jej fyzikálna štruktúra. Ťažšie pôdy lepšie držia živiny a vodu, pomaly sa však ohrievajú. Ľahké, piesčité pôdy sa naopak rýchle ohrievajú, ale v teplom období rýchle strácajú vodu.

Zálievka
V období intenzívneho rastu bambusy vyžadujú stály prísun vlahy, avšak trvalé zamokrenie neznášajú. Zvlášť v prvých dvoch rokoch po výsadbe je treba zaistiť dostatočnú závlahu v období sucha, pokiaľ rastliny dôkladne nezakorenia. Nedostatok vlahy, ale aj vysoké teploty sa prejavia na rastline stáčaním listov. Staršie rastliny v dobrej kondícií znášajú kratšie obdobia sucha bez väčších problémov.

Hnojenie
Ako väčšina tráv majú bambusy vysokú spotrebu živín, predovšetkým dusíku. Hnojíme na jar pred rašením výhonkov, uprednostňujeme organické hnojivá, ako rozložený konský , či kravský hnoj, ale môžeme použiť i priemyslové hnojivá s vyšším obsahom dusíka. Dôležitým prvkom je kremík, ktorý sa ukladá v steblách a listov, vo väčšine pôd je ho dostatok. Na konci leta môžeme prihnojiť draselným hnojivom, ktoré podporuje vyzrievaníe pletív.

Mulčovanie
Mulčovanie je veľmi dôležite pre plytký koreňový systém bambusov. Chráni pred rýchlym vysychaním povrchu pôdy, rastom plevelných burín, zimnými mrazmi a dodáva rastlinám dôležité živiny a humus. Používame hocičo organického pôvodu od drtenej kôry, vetiev, starého dreva, lístia až po zbytky trávy a slamy. S mulčovaním začíname už v prvom roku po výsadbe a s mulčovacím materiálom pokiaľ možno nešetríme. Spadnuté lístie bambusu postupne nahradí mulčovaciu vrstvu na povrchu pôdy. Okrem toho ,že pôsobí prirodzene, obsahuje tiež cenné živiny a preto ho neodstraňujeme.

Koreňové zábrany
Bambusy majú sklon časom prerastať koreňmi a výhonkami väčšie plochy, čo je hlavne pri malých záhradkách nežiaduce. Pomáhame si inštalovaním koreňových zábran. Je to 1 mm silná fólia z HDPE o šírke 65 cm spojená pevnými skrutkami s vysokou životnosťou. Ďalšie pestovanie takto zaistených rastlín je prakticky bez údržby. Keď bambusy pestujeme bez koreňových zábran, na jeseň po skončení aktívneho rastu je treba rýľom oddeliť všetky nežiaduce mladé výhonky. V tejto dobe ešte nie sú dostatočne vyzreté a keď sú oddelené včas od materskej rastliny, nie sú schopné samostatného rastu a odumrú. Pokiaľ sa predsa len na jar za hranicou objaví nový výhonok, ľahko ho odstránime.

Prebierka stebiel
Keď sa bambusy rozrastú, vyžadujú iba minimálnu starostlivosť a tou je prebierka stebiel. Steblá totiž po niekoľkých rokoch strácajú svoju funkciu a stávajú sa pre rastlinu balastom. Odstránením starých, tenkých a poškodených stebiel rastlinu presvetlíme a stimulujeme k tvorbe nových, silnejších stebiel. Prebierku stebiel robíme iba u výbežkatých druhov , najlepšie v období vegetačného kľudu. Nikdy nesmieme odstrániť viac ako 1/3 nadzemných častí, inak dôjde k zmenšeniu nových stebiel. Z tohto dôvodu začíname s prebierkou stebiel najskôr v 3 – 4 roku po výsadbe. Pri trsových bambusoch sa prebierka stebiel z estetických a praktických dôvodov neprevádza.

Pre prípadné ďalšie vysvetlenie a rady kontaktujte predajcu.

Nachádzaš sa tu: Home Rady a návody Bambusy